Історія театру

 

У 2016 році Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр імені Т.Г. Шевченка відзначив 90-річчя свого заснування. 90-річна історія — це шлях творчого становлення, час створення самобутнього мистецького обличчя.

Театр носить ім’я Кобзаря від народження – адже його було засновано в 1926 р. у м.Зінов’євськ (колишній Єлисаветград, згодом Кіровоград, нині Кропивницький) як пересувний Робсільтеатр імені Т.Г. Шевченка. У 1933 р. Наркомосвіти УРСР відрядив шевченківців у повному складі для обслуговування населення новоутвореної Чернігівської області. На початку 1934 р. трупа отримала статус Чернігівського обласного державного українського музично-драматичного театру імені Т.Г. Шевченка.

У червні 1941 р., з оголошенням про початок війни, творчий колектив театру, що перебував на гастролях у м.Орел, розділився на три концертні бригади, які виступали в частинах діючої армії. Частина акторів, повернувшись до Чернігова, увійшли до складу партизанського з’єднання, що діяло на окупованій Чернігівщині, де створили «Театр Лісограду» і влаштовували вистави і концерти для партизанів. У вересні 1943 р. рештки театральної трупи, зібравшись у визволеному Чернігові, відновили роботу театру в приміщенні вцілілого Єлецького монастиря, обладнали сцену та організували глядацьку залу на 300 місць.

У листопаді 1959 р. відкриття нового театрального сезону відбулось у новозбудованому приміщенні, яке надавало всі можливості для здійснення масштабних сценічних постановок. У 1976 р. за значні творчі успіхи театр було нагороджено Почесною Грамотою Президії Верховної Ради УРСР. У 2001 р. за високі творчі досягнення та у зв’язку із 75-річчям Чернігівському обласному українському музично-драматичному театру імені Т.Г. Шевченка було надано статус академічного.

Нині «штаб» організаційної роботи театру очолює генеральний директор, заслужений діяч мистецтв України Сергій Мойсієнко, художнє керівництво здійснює головний режисер театру, заслужений артист України Андрій Бакіров. Від 1988 р. працює в театрі режисером-постановником заслужений діяч мистецтв України Віра Тимченко. Вагомий внесок у творчу діяльність театру роблять головний диригент Олексій Рощак та головний балетмейстер Ольга Шпаковська. До творчого складу театру входить близько 80 працівників, у тому числі
1 народний і 5 заслужених артистів України, 2 заслужених діяча мистецтв України.

Театр постійно намагається говорити зі сцени про вічне, про добро і співчуття, зберігаючи своє основне призначення – бути місцем, де для глядача відкривається духовний та естетичний світ. Наразі в діючому репертуарі театру налічується близько тридцяти вистав для дорослих та понад десяток вистав для дітей.

За останні роки репертуар театру поповнився такими роботами, як «Кайдашева сім’я» за І.Нечуєм-Левицьким, «Сватання на Гончарівці» за Г.Квіткою-Основ’яненком, «Слуга двох панів» К.Гольдоні, «За двома зайцями» і «Циганка Аза» М.Старицького, «Безумний день, або Весілля Фігаро» П.-О.Бомарше, «Каліка з острова Інішмаан» М.МакДонаха, «Комедія помилок» В.Шекспіра, «Ніч перед Різдвом» і «Вій.Докудрама» за М.Гоголем. Користуються успіхом комедії «Французька вечеря» і «Боїнг-Боїнг» М.Камолетті, «Тато в павутинні» та «Смішні гроші» Р.Куні, дитячі спектаклі «Чарівна лампа Аладдіна», «Неймовірні пригоди Тузика», «Веселий маскарад», казка-гра «Бука», пригодницька вистава «У пошуках Героя».

Приваблюють глядачів постановки в експериментальному театральному просторі: на «малій» сцені – «Наше містечко» Т.Уайлдера, «ЖадOFF» за О.Островським, «Не плачте за мною ніколи…» за оповіданням М.Матіос, «Як боги впадуть – безпечно не буде» С.Дімітрієвич; «Квадрум-сцені» – «Одержима» Лесі Українки та на « Білій сцені» сучасна історія про перше кохання «Наташа. Хроніка Мрії» за п’єсою Я.Пулінович.
За останні два роки значно розширилась географія гастрольних виступів. Яскрава, колоритна творча робота шевченківців отримала як схвальні відгуки театральних критиків, так і захоплене визнання глядачів Києва, Сум, Полтави, Гомеля, Бреста, Луцька, Житомира, Тернополя, Львова, Рівного, Чернівців, Івано-Франківська, Харкова, Ужгорода та межами країни.

Поряд з активною гастрольною діяльністю колектив Чернігівського театру постійно бере участь у театральних фестивалях. Запам’яталися глядачам успішні виступи чернігівців на Всеукраїнському театральному фестивалі «Сцена людства» в Черкасах (2006), театральному фестивалі «Слов’янські перехрестя» у Новозибкові Брянської обл. (Росія,2007), Всеукраїнському фестивалі академічних театрів «ДАНАПРІС» у Запоріжжі (2008), Всеукраїнському театральному фестивалі «Коломийські представлення» у Коломиї на Івано-Франківщині (2012), Театральному фестивалі «М@RT.контакт» у Могильові (Білорусь,2013), Міжнародному театральному фестивалі країн Причорномор’я «Людина граюча» у Миколаєві (2013), Всеукраїнському фестивалі театрального мистецтва «В гостях у Гоголя» у Полтаві (2010,2012,2015,2016), Міжнародному театральному фестивалі «Золотий лев» у Львові (2016).

Так, на фестивалі комедії «Золоті оплески Буковини»-2015 перше місце у номінації «кращий режисерський задум та втілення» присуджено виставі «Комедія помилок» В.Шекспіра Чернігівського театру, а також акторам у номінаціях «краща чоловіча роль другого плану» та «майбутнє української сцени», а на «Золоті оплески Буковини»-2016 шевченківці визнані переможцями у номінаціях «кращий режисерський задум та втілення» і «краще музичне вирішення вистави» а також у номінації «краще пластичне вирішення» за музичну комедію «Ніч перед Різдвом» за однойменною повістю М.Гоголя.
Рішенням журі Міжнародного театрального фестивалю жіночої творчості імені М.Заньковецької за високу індивідуальну майстерність артистки нашого театру були нагороджені дипломами в номінації «За кращий жіночій комедійний дует» у виставі Р. Куні «Смішні гроші» (Ніжин,2015), а також дипломом у номінації «Краща жіноча роль другого плану» за роль Люціани у виставі «Комедія помилок» Вільяма Шекспіра (Ніжин,2016).

За підсумками найпрестижнішого театрального фестивалю Білорусі «Біла вежа» (Брест,2016) творчий колектив Чернігівського облмуздрамтеатру ім. Т.Г.Шевченка визнано «Кращим акторським ансамблем» за виставу «Ніч перед Різдвом» за повістю М.Гоголя.
А на XVIII Міжнародному театральному фестивалі «Мельпомена Таврії» (Херсон,2016) рішенням Експертної ради Чернігівському театру присуджено Гран-прі фестивалю за виставу «Комедія помилок» В.Шекспіра.

За результатами загальнодержавного фінансово-економічного аналізу діяльності суб’єктів господарювання України у 2016 р. театр здобув у номінації «Результативність та рентабельність»: Золото рейтингу серед суб’єктів господарювання України та Золото рейтингу серед суб’єктів господарювання Чернігівської області. Оргкомітетом Національного бізнес-рейтингу в Україні Чернігівському театру за досягнення високих результатів господарювання присвоєно статус «Державне підприємство року 2016», що демонструє клієнтам та інвесторам надійність і перспективність закладу.
Однією з важливих сторінок творчої діяльності театру є проведення Міжнародних фестивалів. Від 1990 р., на базі театру відбувається традиційний фестиваль «Слов’янські театральні зустрічі». Починаючи з 2001 р., коли фестиваль отримав статус Міжнародного, до участі в ньому запрошуються театральні колективи України, Білорусі, Польщі, Росії. У ХХІV Міжнародному фестивалі «Слов’янські театральні зустрічі» взяли участь 12 театральних колективів з Білорусі, Польщі, України.

У червні 2016 року вперше в Чернігові проведено Міжнародний театральний фестиваль моновистав «Чернігівське відлуння» за участю талановитих акторів з Білорусі, Грузії, США, України, Швеції. Сподіваємось, що цей проект стане невід’ємною складовою мистецької палітри Чернігівщини.

Примножуючи славетні традиції і досягнення, здобуті упродовж 90-річної історії, колектив Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Т.Г. Шевченка і надалі продовжуватиме натхненну творчу працю на мистецькій ниві Чернігівського краю, робитиме гідний внесок у розвиток вітчизняної культури.

Раїса Міненко,
керівник літературно-драматургічної
частини театру

Придбати квиток

Авторизація