«RН +» (Україна)

Міжнародний фестиваль «Слов’янські театральні зустрічі» | #SLOVFEST

Вистава є своєрідною компіляцією з творів В.Пелевіна, Дж.Орвелла, Р.Баха, картин Єронима Босха та Пітера Брейгеля.

Головні герої намагаються відшукати сенс свого існування. Вони міркують про такі  вічні  поняття, як любов, доля, життя після смерті. Наприклад, на чільне місце загального існування ставиться любов: «якщо сказати коротко, любов – це те, через що кожен знаходиться там, де він знаходиться». Олюднивши курей, які багато розмірковують про сенс життя, автори вистави, проте, намагаються змусити глядача озирнутися на себе.

Режисер-постановник – Олег Мельничук
Сценографія – Іболя Орос
Костюми – Дьордь Копинець

Виконується угорською мовою з українськими титрами

Короткий зміст вистави «RH +»
(Самітник і Шестипалий)

Головні герої намагаються відшукати сенс свого існування. Найчастіше це починається далеко не від хорошого життя. Так, головний герой вистави «Самітник і Шестипалий» став замислюватися про високі матерії тільки після того, як став вигнанцем. Співвітчизники відлучили його від жаданої годівниці і позбавили свого спілкування лише через те, що у нього було по шість пальців на ногах. За межами соціуму він зустрічає Самітника, який сам відмовився від життя в соціумі. Поступово ми розуміємо, що вся дія вистави відбувається на птахокомбінаті, де вирощуються бройлерні кури. Богами виступають люди, а небесні світила, не що інше, як лампи денного освітлення в цехах. Олюднивши курей, які багато міркують про сенс життя, любові, циклічності світобудови, автори вистави, проте, намагаються змусити глядача озирнутися на себе. Виходить, що «боги» не завжди мають рацію, що вони грубі і самовпевнені. З точки зору слабкого і беззахисного це справжні монстри. Єдино розважливими і людяними в цьому світі виявляються звичайні кури. І саме їм співчуваєш найбільше. У бесідах головних героїв піднімаються абсолютно не пташині питання.

Поступово під впливом Самітника, Шестипалий духовно розвивається і вдосконалюється. Кури міркують про такі вічні поняття, як любов, доля, життя після смерті. Наприклад, на чільне місце загального існування ставиться любов: «якщо сказати коротко, любов – це те, через що кожен знаходиться там, де він знаходиться». «Духовний учитель» передає своєму учневі все те, що стало плодом його довгих спостережень і роздумів над явищами навколишнього життя. Метою стає політ, не доступний бройлерним курям. Самітник не впевнений, що політ допоможе знайти йому всі відповіді на питання. Однак він упевнений, що «якщо ти опинився в темряві і бачиш хоча б слабкий промінь світла, ти повинен йти до нього … просто сидіти в темряві не має сенсу в будь-якому випадку». Головний герой займає активну позицію. Його не бентежить визначення Одноокої щуриці, щодо його життя, його свободи: «це коли ти в сум’ятті і самоти бігаєш по всьому комбінату, в десятий … раз врятувавшись від ножа …» Самітник впевнений, що його зусилля не пройдуть марно. Тільки одного разу йому зраджує життєлюбність. Самітник говорить Шестипалому, що, якщо у них і в цей раз нічого не вийде, він відправиться з усіма в перший цех, де відбувається вбивство курей. Але і в цьому випадку він вірний своїм переконанням і наказує учню, в свою чергу передати кому-небудь отримані знання.

Політ все ж відбувся. Сталося все несподівано і швидко. «Істина настільки проста, що за неї навіть образливо» – вигукує Самітник. Головні герої домоглися свого, вони зуміли якщо не знайти сенс свого існування, то хоча б розширити горизонти для цього пошуку. Вони уникли смерті і здобули свободу.

«Страшний суп» уособлює в творі кінець світу, навіть, в якомусь сенсі біблійний судний день. Тут пощади, за великим рахунком, нікому не буде. Тільки праведні (читаємо: худі) можуть відстрочити цю страшну подію. У пості і богослужіннях, абсолютно не змінюючи себе внутрішньо, вони бажають відпрацювати собі благоденство в майбутньому житті. Пекло влаштоване «богами», які використовують в їжу мешканців світу Шестипалого і Самітника. Саме тому головними героями проповідується утримання в їжі. Тільки неапетитний вигляд може на час продовжити життя, однак позбавлення від смерті є тільки для обраних, тільки тому, хто все своє існування присвятив одній єдиній меті – духовному вдосконаленню.
У виставу також включені теми і мотиви з твору Дж. Оруела «Колгосп тварин». Ці теми відображені в коротких історіях «соціуму», з якого пішли Самітник і Шестипалий. «Соціум», який проходить через випробування «Семи смертних гріхів», що нагадують картину Ієроніма Босха.
Шестипалий через всю виставу проносить теми та ідеї, закладені Річардом Бахом в своєму творі «Чайка на ім’я Джонатан».

Історична довідка про театр
Закарпатський обласний угорський драм. театр був заснований 02. серпня 1993 року на базі випускників угорського курсу студентів Київського театрального інституту ім. Карпенка-Карого і Будапештського театрального інституту. З першого моменту найважливішим принципом театру стало включення в свій репертуар творів високої літератури. Являючись державним театром, форма існування колективу більше нагадує роботу театрів – студій: довгі репетиційні періоди, постійна робота над існуючими виставами, пошуки нових форм. За двадцять п’ять років існування було здійснено 44 постановок, театр побував в 16-тьох країнах світу, де отримав велику кількість премій і нагород.

Поділитися...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Коментарі

Коментарів немає...

Хочете залишити коментар? Авторизуйтесь!
Автор: за творами Віктора Пелевіна, Джорджа Орвелла, Річарда Баха
гра сновидінь на 1 дію
Закарпатський обласний угорський драматичний театр імені Д.Ійєша
18+
Придбати квиток

Авторизація