Чарівник за покликом серця

Нещодавно Олександр Тимофійович Лісовий, заслужений працівник культури України, художник-бутафор Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка відсвяткував свій подвійний ювілей – 75-річчя від дня народження і 55-річчя творчої роботи. Він один з тих, кого в театрі не бачить глядач, але його незрима присутність відчутна на кожній виставі. За нього красномовно говорять його роботи на сцені, майстерно виготовлені бутафорські вироби.
У кожній людині з дитинства, від природи, закладене предковічне прагнення до прекрасного, витонченого, чогось незбагненного, тільки не кожному вдається це вчасно зрозуміти і обрати вірний шлях у житті, здійснити те, що малювалося в уяві. Кожний із нас іде до своєї мети тільки ним обраною дорогою. Мрія дитинства О. Лісового здійснилася, але не сама по собі, а через щоденну наполегливу працю, вперте бажання творити прекрасне і постійно удосконалювати свою майстерність.

Народився О. Лісовий у селі Тридуби на Миколаївщині, пам’ятає воєнне лихоліття, пізнав голод і холод, тяжке сирітство. У 1942 році, коли хлопцю було лише сім років, загинув на війні батько, а згодом померла й мати, і залишився Сашко з маленькою сестричкою на руках. Та, незважаючи на всі труднощі повоєнного дитинства, він старанно вчився, плекав надію стати художником. Його зачаровувала краса рідної природи, з хвилюванням зустрічав світанки, милувався заходом сонця і яскравими зорями південних ночей. Малював усе, що бачив, копіював картини, журнальні репродукції, робив спроби у скульптурі, теслював, паяв, займався різьбою по дереву, чеканкою на металі, – і до всього лежало серце, з радістю бралися руки.
У 1952 році, після закінчення семирічки, подався юнак до Одеси і вступив там до щойно створеного художньо-театрального училища, де навчався чотири роки. Одержавши диплом з відзнакою художника-бутафора, у 1956 році за призначенням приїхав до Чернігівського театру на роботу. З того часу він полюбив і саме місто, і театр назавжди. Його не раз запрошували перейти на роботу до інших театрів, але він не прийняв жодної з тих пропозицій. Він не уявляє свого життя без рідного колективу, бо саме йому завдячує своїм творчим становленням, професійним зростанням, усіма відкриттями і здобутками, які має. Погодьтеся, не часто у трудовій книжці працівника театру можна бачити лише один запис про місце роботи, а у Олександра Лісового – один. Крім, звичайно, подяк, заохочень і нагород. Ось таких записів у його трудовій книжці багато, і один з них – про присвоєння йому у 1993 році почесного звання «Заслужений працівник культури України». П’ятдесят п’ять років роботи в театрі – і на одному місці, це вже само по собі заслуговує на повагу і велику пошану за вірність і відданість обраній улюбленій справі і одному театру.
Творчість художника-бутафора – це справді дивовижне і неповторне мистецтво. Протягом усіх років роботи в театрі О. Лісовий брав участь в оформленні більше як 300 вистав класичної і сучасної драматургії, в яких присутня величезна кількість зроблених його руками бутафорських предметів. І це не ті аксесуари, не той антураж, за якими можуть ховатися недогляди або прорахунки акторської чи режисерської роботи, а навпаки – вони висовують на перший план актора і режисера, допомагають їм розкритися, втілити повнокровні сценічні акторські образи і задум цілої вистави.
Олександру Лісовому завжди були притаманні бажання постійних пошуків і велика творча фантазія. Дерево, папір, глина, тканини, клей, метал, пінопласт, капрон, поролон, фанера, фарби – ось неповний перелік тих матеріалів, з якими йому доводиться працювати і які в його руках перетворюються на чудові мистецькі витвори. Люди бачать на сцені дерева, квіти, вази, світильники, зброю, фрукти – все це його робота. Скульптурні зображення і барельєфи, карбівка і різьблення, святкові і буденні предмети побуту з їх багатоманітним етнографічним змістом і характером – ось далеко не повний перелік завдань, втілення яких потребувало неабиякої творчої фантазії і фізичних зусиль. Із звичайнісінької жесті художник-бутафор О. Лісовий виготовляє предмети, що виглядають на сцені, як кришталь, із паперу робить… фаянс, коштовні прикраси, оздоблення. Усі матеріали стають в його чаклунських руках слухняними і чудодійними. Театральний реквізит за ескізами художників-постановників О. Лісовий здійснював від вистави до вистави на все вищому, часто філігранному, рівні, працював не тільки у своїй майстерні, а й відвідував репетиції, щоб перейнятися духом постановки, проникнути в суть відтворюваних сцен, відчути їх глибинну органіку, щоб в результаті вибудувати не фон театральної дії, а її живу реальність. Різні епохи і різні стилі, реальні і казкові інтер’єри – це все витвори його талановитих рук, які разом з акторським ансамблем і режисерами театру допомагають створювати цілісний образ кожної вистави, втілювати її глибинний зміст.
Досвідчений, шанований в колективі Майстер Олександр Тимофійович Лісовий сповнений нових творчих планів і задумів, над здійсненням яких продовжує працювати в театрі. То ж побажаємо йому великої наснаги, міцного здоров’я, щастя, добробуту і довгого творчого життя!

Ольга Зеленська, керівник літературно-
драматургічної частини театру, театрознавець.

Поділитися...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Коментарі

Коментарів немає...

Хочете залишити коментар? Авторизуйтесь!
Придбати квиток

Авторизація