До 130-річчя від дня народження Леся Курбаса

Цьогоріч виповнюється 130 років від дня народження видатного українського режисера, актора, теоретика театру, драматурга і публіциста, народного артиста України Леся Курбаса.
В історію вітчизняної культури він увійшов як фундатор модерного вітчизняного театру, якого радянський режим усунув з культурного середовища, а потім знищив фізично. Олександр-Зенон Степанович Курбас народився 25 лютого 1887 р. в м. Самбір (тепер Львівської області) у родині акторів галицького театру Степана та Ванди Курбасів. Батько його, хоча й був мандрівним актором, проте і в бідності своїй прагнув дати Олександрові гарну освіту. Тож хлопець навчався спочатку у Тернопільській гімназії, згодом у Віденському та Львівському університетах. Тому цілком природно, що Лесь увібрав у себе все те, що могла дати йому європейська культура.
В Україні Лесь Курбас став засновником спочатку політичного (1922‒1926), а потім і філософського (1926‒1933) театру.
Тонкому, елегантному, освіченому Лесеві, з приємною галицькою зовнішністю, з пластичною ходою й нестримною енергією, не потрібно було надмірних зусиль, аби довести свою обдарованість. Як висловився про нього відомий мистецтвознавець Олександр Дейч: «Людина, яка була театром».
Він не боровся з пихатістю, безграмотністю, нахабністю законодавців тогочасних театральних канонів. Він просто не працював так, як вони. Кожною своєю новою постановкою, спочатку з молодотеатрівцями, потім у Кийдрамте, пізніше – в «Березолі», Курбас струшував нафталіновий пил з так званих академічних театральних установ. У виставах свого філософського театру «Березіль» у Харкові Курбас малює всесвіт, де головним стає особлива довіра до життя людини у всіх його суперечностях. Саме він першим розкриває сцену до глядача, ділиться з ним енергією, кидає кураж і свіжий жарт, руйнуючи шаблон пафосу й зарозумілості.
Режисерське новаторство Леся Курбаса не знайшло розуміння у радянських критиків. Проти Леся Курбаса були висунуті звинувачення в «похмурості», викривленні оптимістичної радянської дійсності. Багато чого з його творчих пошуків не розумілося широкими масами глядачів. Але незважаючи на несприятливу для творчості атмосферу митець до останньої можливості вів боротьбу з поширеними у той час тенденціями спрощенства, вульгаризації мистецтва.
Заарештований у грудні 1933, він був засуджений до п’яти років виправних робіт. Його було вислано на будівництво Біломорсько-Балтійського каналу, потім відправлено на Соловки. Восени 1937 р. його було засуджено до страти і 03 листопада 1937 розстріляно в урочищі Сандармох, а в 1957 р. посмертно реабілітовано.
21 грудня 1991 р. Кабінет Міністрів України скасував постанову Ради Народних Комісарів УСРР від 17 грудня 1933 р. «Про позбавлення Л.Курбаса звання народного артиста УСРР». У 1989 р. на фасаді Харківського державного академічного українського драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка було встановлено меморіальну дошку в пам’ять про Леся Курбаса, а «Мала сцена» театру знову дістала назву «Березіль». Один з кращих українських театрів – Львівський академічний театр названо на честь Леся Курбаса.
Кожна епоха народжує митців, які потрапляють на стрижень духовного й культурного життя нації, втілюючи у своїй творчості найістотніші риси народу. Саме такою постаттю був Лесь Курбас – одна з найвидатніших персоналій українського культурного життя 20–30-х років минулого століття, один з провідних діячів відродження української національної культури.
Глибина й осяжність висунутих і розв’язуваних Курбасом мистецьких та філософських завдань співмірна як з трагізмом його особистої долі, так і з долею всієї української культури ХХ століття.
Раїса Міненко,
керівник літературно-драматургічної
частини театру
Поділитися...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Коментарі

Коментарів немає...

Хочете залишити коментар? Авторизуйтесь!
Придбати квиток

Авторизація