До 175-річчя від дня народження М.Старицького

14 грудня цього року виповнюється 175 років від дня народження відомого українського письменника, видатного драматурга і театрального діяча Михайла Старицького.

Михайло Петрович Старицький народився 14 грудня 1840 року у селі Кліщинці на Полтавщині (тепер – Черкаська область). На час навчання в Харківському і Київському університетах М.Старицький був уже добре обізнаний із сучасною російською та українською літературою. До цього періоду належать перші вірші та переклади Старицького українською мовою творів Крилова, Пушкіна, Лєрмонтова, Огарьова, Міцкевича, Байрона, Гейне, а також перші спроби драматургічної творчості. Разом з М.Лисенком він створює у Києві аматорський гурток, силами якого на вечорі пам’яті Шевченка в лютому 1864 р. було показано «Наталку Полтавку».

З 1871 року Старицький веде велику громадсько-культурну роботу, організовує разом з Лисенком Товариство українських сценічних акторів, яке давало спектаклі за їх творами. (До речі, особливим успіхом користувалася музична комедія «Різдвяна ніч» за Гоголем. Слід зауважити, що мотиви повісті М.Гоголя «Ніч перед Різдвом» та діалоги М.Старицького і В.Васѝлька покладені в основу нової прем’єри нашого театру, яка незабаром буде представлена шановним глядачам).

У 1881 році він видає перші свої поетичні збірки («З давнього зшитку. Пісні та думи»), п’єси «Як ковбаса та чарка, то минеться й сварка», «Не судилось», переклад трагедії Шекспіра «Гамлет, принц Данський».

Значну частину літературної спадщини Старицького складають переробки, які формально цензурній забороні не підлягали. Малосценічні твори Я.Кухаренка «Чорноморський побут на Кубані» та І.Нечуя-Левицького «На Кожум’яках» він перетворив на динамічні комедії «Чорноморці» (1872 р.) і «За двома зайцями» (1883 р.).

Інсценізація творів М.Гоголя («Тарас Бульба», 1880 р.; «Сорочинський ярмарок», 1883 р.), О.Шабельської («Ніч під Івана Купала», 1887 р.), І.Крашевського («Циганка Аза», 1888 р.), Е.Ожешко («Зимовий вечір», 1888 р.), обробка п’єси Панаса Мирного «Перемудрив» (комедія «Крути, та не перекручуй», 1886 р.), були не механічним пристосуванням їх до сценічних вимог, а творчим переосмисленням.

На основі народних легенд про Марусю Чурай і думи про Марусю Богуславку він створив драму «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці» (1887 р.) і трагедію «Маруся Богуславка» (1897 р.). Серед переробок були й лібретто опер «Тарас Бульба», «Утоплена» та інші.

Протягом 1883–1885 років М.Старицький очолює першу об’єднану українську професійну трупу, створення якої було своєрідним підсумком багаторічних зусиль його в організації театральної справи в Україні. Вистави українського театру, в яких брали участь М.Заньковецька, М.Кропивницький, М.Садовський, П.Саксаганський та інші видатні актори, мали такий успіх, що були заборонені в Києві й усьому генерал-губернаторстві. Але трупа продовжувала працювати й виступала в Житомирі, Одесі, Ростові-на-Дону, Воронежі, Харкові, Кишиньові, інших місцях.

Старицький віддає багато сил роботі з творчою молоддю. У 1887–1888 роках трупа Старицького з успіхом виступає в Москві та Петербурзі, а згодом гастролює у містах Поволжя, у Вільно, Мінську, Тифлісі.

Своє розуміння ролі й завдань театру в житті суспільства Старицький висловив у доповіді на Першому всеросійському з’їзді сценічних діячів (15 березня 1897 р.). Він звернувся до з’їзду із закликом допомогти українському театрові позбутися адміністративних і цензурних утисків.

Почавши писати п’єси з необхідності, М.Старицький досяг у них високої майстерності і став одним із найвидатніших вітчизняних драматургів. Як один із корифеїв українського театру він надав цьому родові літератури вагомого значення у процесі розвитку національної культури.

На сцені Чернігівського облмуздрамтеатру протягом усього його творчого шляху, у різні періоди неодноразово ставились спектаклі за творами Михайла Старицького, зокрема, «Тарас Бульба», «За двома зайцями», «Сорочинський ярмарок», «Циганка Аза», «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці». Цього року в ознаменування 175-річчя від дня народження видатного українського драматурга і театрального діяча наш театр відкрив свій ювілейний 90-й сезон прем’єрною виставою «Циганка Аза» за однойменною п’єсою М.П.Старицького у постановці режисера-постановника, заслуженого діяча мистецтв України Віри Тимченко.

 

Раїса Міненко,
керівник літературно-драматургічної
частини театру

Поділитися...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Коментарі

Коментарів немає...

Хочете залишити коментар? Авторизуйтесь!
Придбати квиток

Авторизація