10 лютого вперше в цьому театральному сезоні відбулася вистава «Каліка з острова Інішмаан», поставлена художнім керівником нашого театру, заслуженим артистом України Андрієм Бікіровим у 2013 році.
Вистава, створена за п’єсою відомого ірландського драматурга М.МакДонаха, органічно поєднує невимушену комедійність з глибокою трагедійністю як воно, зазвичай, і буває в житті. Це одна з перших україномовних постановок твору надзвичайно популярного у світі драматурга, оскароносного кіносценариста Мартіна МакДонаха. Його називають «божевільним ірландцем», гострословним, найметафоричнішим драматургом двадцять першого століття.
Герої твору – люди, що мешкають на маленькому ірландському острові протяжністю кілька кілометрів та населенням півтори сотні людей. Усі вони і люблять, і ненавидять одночасно один одного, мріючи поїхати з «цієї діри». Це вдається лише сироті й каліці Біллі, котрий втікає з острова на зйомки голлівудського фільму. Але потрапивши до Голлівуду, головний герой врешті-решт повертається до рідних місць, до близьких йому людей.
Нібито невигадливий сюжет насправді наповнений глибокою філософією та психологізмом. Герої п’єси – ззовні непривабливі, не надто чепурні, лайливі – насправді виявляються здатними на добрі й благородні вчинки. За їхньою зовнішньою грубістю, часом безжалісною прямотою криється тонкий світ ледь вловимої ніжності і любові. Тож завдяки мешканцям маленького віддаленого острова, які начебто мріють поїхати з «цієї діри», але не тікають звідти, а переконують себе та інших, що Ірландія – це не діра, ми усвідомлюємо, що саме ця віддаленість від цивілізації дозволяє їм зберегти справжні людські цінності – любов до рідних, дому, своєї землі…
Саме такий простір – глибоко духовної людяності і непоказної турботи – відтворюють для глядача режисер-постановник та ансамбль талановитих акторів, повернувши після восьмимісячної перерви на сцену нашого театру виставу «Каліка з острова Інішмаан». Надзвичайно приємно було побачити, що ця філософська тема цікава для сучасної молоді, яка складала переважну більшість глядацької аудиторії цієї п’ятниці, а дехто прийшов на цю виставу не вперше. Адже людські цінності – дуже важливі для автора-ірландця і чутливо відтворені у виставі творчим ансамблем шевченківців – близькі і не менш значущі для сучасного українського глядача.
Раїса Міненко,
керівник літературно-драматургічної
частини театру