У березні цього року було оголошено про проведення Першого Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА». Метою заснування такого нового формату було об’єднання усіх театрів країни в межах такого щорічного фестивалю-конкурсу, який би презентував найкращі сценічні здобутки України, популяризував надалі національне театральне мистецтво в його жанровому розмаїтті, формував достойне конкурентне середовище України. У назву фестивалю-премії заклали слово, що є основою мистецтва театру — «ГРА», та водночас GRA є вигаданою абревіатурою — Great Real Art (велике справжнє мистецтво). Отож планку поставили високу — мистецтво тільки велике і справжнє!
Засновником і організатором «ГРИ» стала Національна спілка театральних діячів України за підтримки Міністерства культури України, Міністерства фінансів України, Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України, Департаменту культури КМДА. Над розробкою концепції і положення працювали досвідчені театрознавці, знавці міжнародного фестивального руху.
Відбір учасників здійснювався у декілька етапів: І етап – на основі поданих від театрів у електронному варіанті заявок експертною радою формується лонг-лист учасників; ІІ етап – після перегляду експертною радою вистав з лонг-листа формується шорт-лист з 12 вистав (по 2 вистави у 6 номінаціях); ІІІ етап – показ вистав у Києві та визначення міжнародним журі переможців.
Лауреати фестивалю визначалися у шести самостійних номінаціях:
-За найкращу драматичну виставу;
-За найкращу виставу для дітей;
-За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу;
-За найкращу хореографічну/балетну/пластичну виставу;
-За найкращу виставу камерної сцени;
-За найкращу пошуково-експериментальну виставу.
Визначати якість «великого і справжнього» було довірено десятьом провідним театрознавцям та музикознавцям. Експертна група у складі Анни Липківської, Анни Веселовської, Майї Гарбузюк, Сергія Васильєва, Олега Вергеліса, Любові Морозової, Людмили Олторжевської, Яни Портоли, Анни Ставніченко, Алли Підлужної переглянула на відео 74 подані заявки театрів по прем’єрних спектаклях 2017 року.
У червні п.р. за підсумками попередніх переглядів експертною радою було оприлюднено лонг-лист з п’яти вистав у кожній із шести номінацій. Після перегляду наживо усіх вистав першого етапу, було сформовано шорт-лист із двох вистав у кожній номінації. Оголошення результатів другого етапу фестивалю-премії GRA відбувалося в урочисто-святковій обстановці Bel Etage Music Hall при зібранні учасників, які мріяли почути назву своєї вистави, включеної у шорт-лист, і багатьох інших шанувальників театру.
Як же радісно шевченківцям було дізнатися, що згідно з експертним висновком щодо переможців фестивалю Чернігівський український музично-драматичний театр ім.Т.Шевченка зі своєю прем’єрною виставою 2017 року «Вій. Докудрама» Н.Ворожбит був названий серед найліпших у номінації «За найкращу драматичну виставу»!
Пишаємось, що і цьогоріч наш Чернігівський театр потрапив до складу дванадцяти найкращих в Україні, чиї вистави увійдуть до заключної програми Першого Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА», що проходитиме в Києві у листопаді цього року.
Раїса Міненко, керівник літературно-драматургічної частини театру