Вже в одинадцяте в Ніжині відкрився традиційно 27 жовтня (в день першого виходу на професійну сцену Марії Заньковецької в ролі Наталки Полтавки) Міжнародний театральний фестиваль жіночої творчості імені Марії Заньковецької. Цього року актори Чернігівського муздрамтеатру завітали на фестиваль з виставою відомого англійського комедіографа Рея Куні «Смішні гроші» у постановці художнього керівника – головного режисера нашого театру, заслуженого артиста України Андрія Бакірова, якому також належить ідея художнього та музичного оформлення цієї сучасної кримінальної комедії.
Саме сучасної, незважаючи на те, що вже упродовж тривалого часу герої цієї оригінальної п’єси англійського драматурга примушують театральні зали багатьох країн світу заходитися сміхом, споглядаючи їхні пригоди. За цей час змінилося багато правителів і кумирів, проте сміх так і залишився не тільки бажаним станом для людини, але й найкращими ліками для душі, особливо у важкі часи смутку і розпачу, розчарувань і зневіри.
Мабуть, оце вміння Рея Куні, піднімаючи складні моральні проблеми, говорити про них весело, з гумором, і привабила режисера-постановника залучити творчу групу чернігівських акторів до роботи над комедійною виставою, прем’єра якої відбулася наприкінці минулого театрального сезону. Отже, історія про звичайного клерка Генрі, який випадково заволодіває валізкою з грошима, дійсно вийшла дуже смішною. Режисеру вдалося динамічно втілити на сцені характерні риси драматургії Куні – нанизування на головну сюжетну лінію величезної кількості непорозумінь і нісенітниць, що множаться з шаленою швидкістю, заворожують глядача калейдоскопом складних комічних ситуацій на межі фарсу, проте не набридають і не обтяжують.
Насправді, драматургія Куні багатомірна і глибока. «Смішні гроші» – зовсім не легковажна сценічна казочка, що виникла з примітивного анекдоту, не банальна «мильна бульбашка», розписана по ролях. Це – ідеальний приклад талановитої комедійної драматургії автора, з одного боку, і блискучий зразок істинної майстерності постановника, з іншого. Гроші у цій виставі – не головні, вони відіграють роль лакмусового папірця. Несподівано отримавши скажену суму грошей, скромний бухгалтер, звичний до розміреного нудного життя і поміркованості у побуті, розкриває в собі схильності до витівок від героя-любовника до авантюризму гангстера, готового на все аби не втратити «свій» мільйон. Комедія положень завдяки вкрай заплутаному сюжету і численним кумедним ситуаціям, переконливо і виразно розіграним талановитими акторами Чернігівського театру, незмінно викликає справжнє захоплення глядачів.
– Чи виправдали шевченківці очікування ніжинських театралів, які заздалегідь викупили квитка на виставу Чернігівського театру, сподіваючись отримати справжню насолоду від яскравого сценічного дійства? Чи прийшовся до смаку ніжинському глядачеві англійський гумор у сценічній інтерпретації чернігівських акторів? З такими запитаннями звертаємось до режисера-постановника, заслуженого артиста України Андрія Бакірова, який мав нагоду спостерігати реакцію залу на кожну акторську репліку, кожну мізансцену.
– Дуже приємно, що творчі пошуки колективу Чернігівського театру щодо урізноманітнення репертуару, нових цікавих прем’єр знаходять розуміння і підтримку сучасного глядача. Плануємо і надалі обирати для інсценізації драматургічні твори не просто яскраві і захоплюючі, а сповнені філософського змісту і глибокої моральності. Адже своє першочергове завдання вбачаємо в тому, щоб не лише розважати глядача, а й виховувати смак, інтелектуально його збагачувати.
Тож головна оцінка, яку поставили на фестивалі творчій роботі чернігівців глядачі – аншлаг в театральній залі, вибухи веселого сміху упродовж всього сценічного дійства, бурхливі аплодисменти після завершення вистави. Одним з позитивних наслідків обговорення успішного виступу шевченківців стала домовленість між керівниками Чернігівського і Ніжинського театрів щодо організації обмінних міні-гастролей обох театрів з метою розширення творчого спілкування з жителями Чернігівщини.
Щиро вітаємо творчу групу нашого театру з прекрасним виступом на Ніжинському театральному фестивалі, і зичимо постійного розширення географії таких фестивалів і конкурсів, участь у яких сприятиме зростанню професійної майстерності акторів, творчому розвитку всього колективу театру.
Раїса Міненко,
керівник літературно-драматургічної
частини театру