Як і було анонсовано при відкритті 90-го театрального сезону, у грудні цього року творчий колектив театру представить до уваги глядача нову прем’єру – «Ніч перед Різдвом» за мотивами однойменної повісті Миколи Гоголя. Працюючи над сценічним втіленням безсмертного гоголівського твору, режисер-постановник вистави, заслужений артист України Андрій Бакіров, прагне не просто відтворювати на сцені пригоди героїв та неймовірні ситуації, повідані автором і знайомі усім нам зі шкільної програми. Значно цікавішим і через це набагато складнішім завданням є відтворення у сценічному дійстві казкової атмосфери тієї чарівної Різдвяної ночі, відчуття самими акторами і передача глядачеві того загадкового духу містичності, властивого раннім творам українського циклу молодого Гоголя.
Надзвичайно важливим було зберегти притаманний індивідуальному стилю творчості Гоголя фольклоризм в усіх його проявах та можливих способах застосування. Фольклоризм гоголівських творів полягає в тонкому творчому проникненні в глибини народної свідомості, здатності не копіювати, а індивідуально переплавляти те, що давала художня фольклорна стихія. Тож одним із численних завдань, над якими працював творчий склад акторів на чолі з режисером спектаклю, було зберегти збалансоване співвідношення фольклорного та авторського матеріалу, з одного боку, та гармонійно поєднати його із сучасними засобами театрального втілення, з іншого. На скільки це вдалося – судити глядачеві.
У повісті М.Гоголя «Ніч перед Різдвом», яка входить до першої збірки письменника «Вечори на хуторі біля Диканьки», химерно переплелися давні легенди й картини життя мешканців тогочасного українського села, реальне й уявне, фантастичне і комічне. З великою любов’ю Микола Гоголь змальовує простих українців та по-доброму сміється над їхніми забобонами, міфологічними уявленнями, віруваннями в існування потойбічного світу і нечистої сили.
Настрій таємничості, містичності створюється, перш за все, часом дії – ніч перед Різдвом. І чого тільки не буває у святкову ніч! Зоряним небом шугає відьма верхи на мітлі. Чорт, що також з’являється у нічному небі, хапає місяця і ховає його до кишені. Вареники самі летять з миски прямо в роззявлений рот пузатого Пацюка. Коваль Вакула мандрує з Диканьки до Петербурга верхи на чорті, щоб дістати для своєї коханої Оксани черевички самої цариці.
До яких тільки вигадок не вдаються постановник та виконавці ролей, аби створити на сцені чарівну, казкову атмосферу святкової Різдвяної ночі. А яке ж свято обходиться без жартів і сміху! Сміються парубки та дівчата, ходячи з колядками від хати до хати. Сміється й глядач над Солошиними
гостями, які у Різдвяну ніч вирішили навідатися до неї на вогник, а мусили ховатися у мішках. І який же кумедний вигляд вони мають, коли їх дістають із тих мішків парубки та дівчата, думаючи, що там лежать наколядовані паляниці та ковбаси.
Фольклорні мотиви та образи виявилися невичерпним джерелом як для літературної творчості автора, так і для режисерської й акторської роботи усього колективу. Будучи переплавленими через невгамовну фантазію творців цього феєричного дійства, вони стали не повторенням зашкарублих штампів удаваної «народності», а ефективним засобом, підпорядкованим творчому задуму постановника цього спектаклю.
«Головна мета нашої вистави, – говорить Андрій Рінатович, – це зробити людям подарунок свята Різдва, свята добра і любові, казкового свята театру».
Над виставою працювали режисер-постановник, заслужений артист України Андрій Бакіров, диригент Олексій Рощак, балетмейстер Катерина Гриськова, хормейстер Тетяна Ковинцева, художник по освітленню В’ячеслав Василенко. У виставі задіяний майже увесь творчий склад театру.
Захоплюючі ритми хореографічних композицій, вражаюча енергетика молодечого завзяття, колоритні сценічні образи, створені яскравим акторським ансамблем, що працював над втіленням безсмертної гоголівської «Ночі перед Різдвом», поза сумнівом, запам’ятаються чернігівським глядачам, які прийдуть познайомитися з новаційною роботою шевченківців. А згодом ця комедійна казка для дорослих завойовуватиме симпатії широкої глядацької аудиторії на інших театральних підмостках як в України, так і за її межами.
Бажаємо чудового передсвяткового настрою, незабутніх приємних вражень від зустрічі з неймовірно чарівливою «Ніччю перед Різдвом»!
Раїса Міненко,
керівник літературно-драматургічної
частини театру