Режисерський дебют на чернігівській сцені | #МАТИВСЕ

27 лютого цього року зі своєю постановкою «Мати все» за власною інсценізацією однойменного роману Люко Дашвар дебютував на чернігівській сцені молодий, але вже добре відомий в Україні режисер Антон Меженін. Реальна життєва історія, покладена письменницею в основу роману, в постановочній інтерпретації режисера перетворилася на покрокове препарування родинних взаємовідносин благополучної й успішної, на перший погляд, героїні, що зростала в умовах створеної матір’ю «сімейної ідилії» Вербицьких.

Лідочка Вербицька (арт. Світлана Сурай), донька з професорської родини, змушена ділити своє життя між чоловіком, матір’ю та хворим братом Намагаючись виплутатися з тенет брехні і цинізму, на яких авторитарна мати (арт. Тетяна Шумейко) побудувала родинну ідилію, вона щоразу приносить в жертву часточки свого внутрішнього духовного світу, при цьому руйнуючи свою особистість, втрачаючи індивідуальність, а врешті-решт і сенс життя. Успішний підприємець Стас (арт. Микола Лемешко), хоч і одружився з нею по любові, не тільки не спромігся захистити дружину від нищівної всевладності її матері, а й сам потрапив у залежність від її самовпевненого звичаю «платити за все». «Добра пані», служниця Ангеліна (засл.арт.України Антоніна Баглій), через своє добре серце мимохіть стала прибічницею зберігання сімейних секретів родини Вербицьких, розкриття яких стало згубним для вразливої психіки Лідочки. І на тлі взаємовідносин цих «звичайних людей», причавлених тягарем вигаданих умовностей, несподівано світло і чисто проступають образи таких незвичайних, але щирих у своїх почуттях – молодшого брата Платона (арт. Сергій Пунтус) і викупленої для нього на селі дівчини Раєчки (арт. Анна Владович). Його відповідь родичам: «Людину, яка тобі потрібна, треба відчувати», – своїм глибинним змістом переважує усі їхні сентенції.

Крім головних героїв, важливу роль у розкритті сюжетної лінії відіграють чотири допоміжні діючи особи (артисти Микола Бичук, Петро Великий, Діана Лозовська, Ольга Ярошенко), які по ходу вистави виконують різні епізодичні ролі, чітко й елегантно забезпечують зміну декорацій, виступають партнерами у хореографічних композиціях. Екстравагантний колорит виставі додала творча робота режисера з пластики харків’янки Наталії Федіної, яка допомагає режисерові і акторам передати напружену атмосферу сценічного дійства, а почасти емоційно й промовисто відтворює цілі пласти життєвої історії героїні.

Над оригінальним втіленням авторського твору в театральному дійстві, створенням виразних у своїй лаконічності декорацій, які щоразу трансформуються – то в лікарняну палату, то у вітальню просторої квартири, то в окрему кімнату – разом з режисером натхненно працювала запрошена в якості художника-сценографа киянка Алія Байтенова. Її авторству також належить ідея костюмного ряду до спектаклю, вирішена у стриманих світло-кавових тонах, які уніфікують образи людей, що живуть в обмежених рамках умовностей. І тільки одяг двох незвичайних осіб відрізняється яскравими кольорами – сонячно-жовте пальто для Платона і яскраво-малинове для його дівчини Раєчки.

На розкриття задуму режисера-постановника було спрямовано й специфічне освітлення з періодичними повними затемненнями після окремих епізодів або висвітленням ділянок сцени чи постатей героїв, і фрагментарний відеосупровід на бічному екрані, і оригінальне музичне оформлення спектаклю.

Після завершення вистави вражені глядачі бурхливими оплесками, стоячи, дякували артистам за виразні образи, створені на сцені. Вдячна глядацька аудиторія також щиро вітала з успішною прем’єрою запрошених на сцену творців вистави – режисера-постановника Антона Меженіна, художника-сценографа Алію Байтенову і режисера з пластики Наталію Федіну.

Приєднуючись до глядацьких вітань, побажаємо творчій роботі молодих талановитих митців тривалого сценічного життя, а шанувальників театрального мистецтва запрошуємо на наступні покази вистави «Мати все» за романом Люко Дашвар, що відбудуться в Чернігівському облмуздрамтеатрі ім. Т.Г.Шевченка 28 лютого та протягом березня-червня поточного року.

 

Раїса Міненко,  керівник літературно-драматургічної частини театру
фото: Павло Ходимчук

Поділитися...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Фотогалерея

Коментарі

Коментарів немає...

Хочете залишити коментар? Авторизуйтесь!
Придбати квиток

Авторизація