Вистава «Запорожець за Дунаєм», яка відбудеться 15-го лютого, присвячена 200-річчю від дня народження автора цього геніального твору Семена Степановича Гулака-Артемовського.
Лірико-комічна опера «Запорожець за Дунаєм» – один з найкращих творів українського музичного мистецтва. Вона була створена співаком і композитором Семеном Степановичем Гулаком-Артемовським за власним лібрето у 1862 році. Прем’єра цієї опери відбулася у 1863 році у Санкт-Петербурзькому Маріїнському оперному театрі. Партію Карася виконував сам автор, який володів надзвичайної краси і сили голосом, мав прекрасну сценічну зовнішність і великий акторський хист. У 1864 році відбулася прем’єра «Запорожця» у Московському Великому театрі, у 1865-му – на сцені Московського Малого театру, де Гулак-Артемовський виконував партію Карася востаннє.
Нам відомо, що у становленні Гулака-Артемовського як співака і як композитора велику роль зіграв Михайло Глінка. Найцікавіші для нас спогади про Гулака-Артемовського лишив Тарас Шевченко, котрий високо цінував його не тільки як видатного артиста, а і як людину. Він називав співака «найблагороднішим з людей та своїм щирим єдиним другом».
У 60-х роках дев’ятнадцятого сторіччя в Російській імперії посилився наступ на українську культуру. Царський міністр внутрішніх справ Валуєв заявив, що «ніякої української мови не було, немає і бути не може». За його Указом були заборонені будь-які видання українською мовою, заборонені були і постановки українських вистав. І лише у 1884 році відбулося друге народження «Запорожця» у постановці видатного українського театрального діяча М. Старицького. На сьогоднішній день «Запорожець за Дунаєм» залишається однією з найпопулярніших українських опер, що ставиться в оперних театрах України і в усьому світі.
Сюжет «Запорожця» взято автором з історії минулого українського народу. Коли у 1775 році за Указом імператриці Катерини ІІ була ліквідована Запорізька Січ, частина запорізьких козаків, рятуючись від царського переслідування, втекла разом зі своїми родинами за Дунай, в Туреччину, створивши там Задунайську Січ. Становище козаків під владою султанської Туреччини було тяжким і безрадісним, усе їм тут було чуже, немиле, тому вони палко мріють про повернення на рідну Україну.
На сцені нашого театру протягом усього його творчого шляху, у різні періоди «Запорожця» неодноразово ставили різні режисери, з різними виконавцями ролей, але завжди, в усі часи цей геніальний твір українського музичного мистецтва користувався незмінним успіхом і любов’ю у глядачів. Останнього разу прем’єра «Запорожця за Дунаєм» відбулася у 1997 році. Здійснила її постановку, як і нинішню, режисер, тоді ще лауреат обласної мистецької премії імені М. М. Коцюбинського, а нині – заслужений діяч мистецтв України Віра Тимченко.
Ольга Зеленська, театрознавець