С. Гулак-Артемовський

Вистава «Запорожець за Дунаєм», яка відбудеться 15-го лютого, присвячена 200-річчю від дня народження автора цього геніального твору Семена Степановича Гулака-Артемовського.

Лірико-комічна опера «Запорожець за Дунаєм» – один з найкращих творів українського музичного мистецтва. Вона була створена співаком і композитором Семеном Степановичем Гулаком-Артемовським за власним лібрето у 1862 році. Прем’єра цієї опери відбулася у 1863 році у Санкт-Петербурзькому Маріїнському оперному театрі. Партію Карася виконував сам автор, який володів надзвичайної краси і сили голосом, мав прекрасну сценічну зовнішність і великий акторський хист. У 1864 році відбулася прем’єра «Запорожця» у Московському Великому театрі, у 1865-му – на сцені Московського Малого театру, де Гулак-Артемовський виконував партію Карася востаннє.

Нам відомо, що у становленні Гулака-Артемовського як співака і як композитора велику роль зіграв Михайло Глінка. Найцікавіші для нас спогади про Гулака-Артемовського лишив Тарас Шевченко, котрий високо цінував його не тільки як видатного артиста, а і як людину. Він називав співака «найблагороднішим з людей та своїм щирим єдиним другом».

У 60-х роках дев’ятнадцятого сторіччя в Російській імперії посилився наступ на українську культуру. Царський міністр внутрішніх справ Валуєв заявив, що «ніякої української мови не було, немає і бути не може». За його Указом були заборонені будь-які видання українською мовою, заборонені були і постановки українських вистав. І лише у 1884 році відбулося друге народження «Запорожця» у постановці видатного українського театрального діяча М. Старицького. На сьогоднішній день «Запорожець за Дунаєм» залишається однією з найпопулярніших українських опер, що ставиться в оперних театрах України і в усьому світі.

Сюжет «Запорожця» взято автором з історії минулого українського народу. Коли у 1775 році за Указом імператриці Катерини ІІ була ліквідована Запорізька Січ, частина запорізьких козаків, рятуючись від царського переслідування, втекла разом зі своїми родинами за Дунай, в Туреччину, створивши там Задунайську Січ. Становище козаків під владою султанської Туреччини було тяжким і безрадісним, усе їм тут було чуже, немиле, тому вони палко мріють про повернення на рідну Україну.

На сцені нашого театру протягом усього його творчого шляху, у різні періоди «Запорожця» неодноразово ставили різні режисери, з різними виконавцями ролей, але завжди, в усі часи цей геніальний твір українського музичного мистецтва користувався незмінним успіхом і любов’ю у глядачів. Останнього разу прем’єра «Запорожця за Дунаєм» відбулася у 1997 році. Здійснила її постановку, як і нинішню, режисер, тоді ще лауреат обласної мистецької премії імені М. М. Коцюбинського, а нині – заслужений діяч мистецтв України Віра Тимченко.

Ольга Зеленська, театрознавець

Поділитися...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Коментарі

Коментарів немає...

Хочете залишити коментар? Авторизуйтесь!
Придбати квиток

Авторизація