У ці березневі дні Україна вшановує пам’ять свого великого сина Тараса Григоровича Шевченка, який став для українського народу пророком його долі на віки, наріжним каменем розвою національної самосвідомості українства у світі. Його роль у становленні української національної культури неоціненна, його геній для багатьох поколінь українців слугує дороговказом у вихованні поваги до рідної мови, дбайливого ставлення до надбань вітчизняної культури, гордості за свій народ.
Упродовж останніх ста років на сценах українських театрів почесне місце посідають близько двох десятків п’єс, опер, балетів поставлених за поетичними творами Т.Шевченка. Про драматургічність поем Кобзаря наш земляк, письменник Іван Кочерга казав так: «Поеми Шевченка містять у собі якусь могутню, хоч і приховану драматичну енергію, яка владно вимагає втілення в сценічних образах».
Чернігівський театр, який в цьому році відзначає 90-річний ювілей, від першого дня свого заснування носить ім’я Тараса Григоровича Шевченка, тому протягом усієї своєї історії звертався до творчості великого поета. Уже в перший рік роботи театру в його репертуарі була вистава «Гайдамаки» за поемою Т.Шевченка. Неодноразово різними режисерами ставилася його драма «Назар Стодоля». До 125-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка в театрі була здійснена постановка п’єси Юрія Костюка «Тарас Шевченко» про перебування молодого поета у засланні. У різні роки в нашому театрі йшли вистави за поемами Т.Шевченка: «Невольник», «Марина», «Мати-наймичка».
Визначною подією стала постановка у березні 1961 року опери Миколи Аркаса «Катерина» за однойменною поемою Шевченка, присвячена 100-літнім роковинам смерті поета. У 2013 році опера «Катерина» знову була поставлена на чернігівський сцені.
Довгі роки не сходить зі сцени дума-опера «Сліпий» за поемою «Невольник», поставлена у 1989 році художнім керівником театру, народним артистом України та СРСР Володимиром Грипичем і відновлена у 2014 році, до ювілею Шевченка, творчою командою на чолі з режисером-постановником, заслуженим діячем мистецтв України Вірою Тимченко.
Сьогодні театр знову звертається до творчої спадщини Кобзаря. Нині у діючому репертуарі театру дві оперні постановки – «Сліпий» і «Катерина», мелодрама «Мати-наймичка». різдвяна історія «Назар Стодоля», театральна фантазія «Відьма» за творами Т.Шевченка, які свідчать про поєднання шанобливого ставлення режисерів і акторів нашого театру до літературної спадщини великого поета з її творчим переосмисленням.
Колектив театру глибоко шанує і прагне донести до сучасного глядача традиції добра, гуманності, народності, любові до України, які закладені у творчості великого поета. Тож, запрошуємо Вас, дорогі глядачі, на вистави
нашого театру за творами Т.Г.Шевченка, які відбудуться 9, 10 і 11 березня п.р. Щиро бажаємо приємних вражень, духовного збагачення від щасливої можливості доторкнутися до невичерпної скарбниці шевченкової мудрості.
Шевченківські герої чекатимуть на Вас на головній сцені області!
Раїса Міненко,
керівник літературно-драматургічної
частини театру