Тарас Григорович Шевченко – великий український народний поет, прозаїк, художник, мислитель, основоположник нової української літератури, автор єдиного драматургічного твору «Назар Стодоля». Окремі твори або уривки з його творів стали народними піснями. Він оспівував дружбу і єдність слов’янських народів. Поезія Т. Г. Шевченка широко відбита в музичних творах українських композиторів. За мотивами творів Т. Г. Шевченка створюються драматургами і сценаристами вистави і фільми.
Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр носить ім’я Т. Г. Шевченка від першого дня свого заснування. Колектив театру в усі часи глибоко шанував традиції добра, гуманності, народності, любові до України, які закладені у творчості великого поета. Протягом усього творчого шляху театр періодично звертався до постановок вистав, пов’язаних з життям і творчістю Т. Г. Шевченка.
У репертуарі перших років роботи театру на його сцені йшла драма «Гайдамаки». Постановку вистави здійснив відомий на той час актор і режисер Леонід Предславич. У 1939 році була здійснена постановка п’єси Юрія Костюка «Тарас Шевченко» режисером Григорієм Воловиком. У ролі молодого Тараса Шевченка виступив артист Володимир Волгрик. Вистава була показана у м. Київ під час огляду кращих вистав, і пройшла там з великим успіхом, а виконавця заголовної ролі було нагороджено Шевченківською медаллю.
Кілька разів на сцені Чернігівського театру різними режисерами ставилася вистава «Назар Стодоля» за п’єсою Т. Г. Шевченка. Вперше вона була поставлена у 1940 році режисером Леонідом Романенком, а в 1951 році «Назара Стодолю» поставив режисер Микола Баль.
У 1970-му році до постановки драми «Назар Стодоля» звернувся режисер, художній керівник театру, заслужений артист України Віталій Рудницький. Головні ролі у цій виставі виконували: Назар – заслужений артист України Віктор Мірошниченко, Гнат – заслужений артист України Петро Мороз, Хома Кичатий – заслужений артист України Микола Розцвіталов, Галя – артистка Лідія Фоменко, Стеха – заслужена артистка України Емма Мороз. Вистава користувалася великим успіхом у глядача і довго не сходила зі сцени театру.
До творчості Т. Г. Шевченка у 1964-му році звертався, також, і режисер Павло Морозенко, головний режисер театру, який поставив драму М. Кропивницького «Невольник» за поемою «Сліпий». У 1973-му році заслужений артист України Віталій Рудницький здійснив постановку драми «Марина» М. Зарудного за мотивами творів Т. Г. Шевченка. Заголовну роль Марини виконувала народна артистка України Ганна Пащенко, роль Степана – заслужений артист України Василь Кропивницький.
Визначною подією у творчому житті театру стала постановка опери М.Аркаса «Катерина» за однойменною поемою Т. Г. Шевченка, прем’єра якої відбулася 10 березня 1961-го року. Вона була присвячена до 100-річчя від дня смерті великого поета. У головних партіях опери виступили: Катерина – заслужена артистка України Марія Бебешко, Іван – заслужений артист України Володимир Курілов, Андрій – Микола Уманець, Мати – Марія Мельник, Батько – Олександр Дудченко. Це була велика творча перемога театру, справжня мистецька подія не лише міста Чернігова, а й всієї України.
До «Катерини» у 2000-му році за ініціативою художнього керівника театру, народного артиста України та СРСР Володимира Грипича колектив театру звернувся ще раз, поставивши уривок з опери у концертному виконанні до традиційного відзначення шевченківських днів. Це був спільний проект Чернігівського муніципального симфонічного оркестру під керуванням диригента, заслуженого діяча мистецтв України Анатолія Ткачука, солістів-вокалістів Чернігівського філармонійного центру фестивалів і концертних програм, а також артистів-вокалістів театру. Постановку опери здійснив колишній режисер театру, заслужений артист України Леонід Отрюх. На головні партії були запрошені відомі співаки – заслужені артисти України Лариса Роговець (Мати), Володимир Гришин (Іван) та Іван Круш (Батько). Їх дублювали артисти театру: Мати – заслужена артистка України Антоніна Баглій, Іван – Едуард Брагіда, Батько – Валентин Корінь. Заголовну партію Катерини виконували Ольга Турок та Світлана Дарнопих, а партію Андрія – Альберт Лукашов.
Довгий час у діючому репертуарі театру залишалася дума-опера «Сліпий» за поемою Т. Г. Шевченка «Невольник», постановку якої здійснив у 1989-му році Володимир Грипич за власним лібрето. Музику до думи-опери написав відомий український композитор Олександр Злотник, диригент-постановник – Володимир Заславський. Головні партії у різні часи виконували: Ярина – артистки Світлана Дарнопих і Ольга Турок, Степан – заслужений артист України Сергій Гончар і артист Альберт Лукашов, Коваль – заслужений артист України Петро Мороз і артист Валентин Корінь. Ця вистава була відзнята на плівку і неодноразово демонструвалася на екрані українського телебачення, показувалась під час театральних фестивалів різних рівнів як в Україні, так і за її межами, користуючись незмінним успіхом у глядача і отримуючи схвальні відгуки у засобах масової інформації.
Яскравим прикладом цьому можуть бути відгуки відомих критиків і театральних діячів під час показу думи-опери «Сліпий» у Москві на Міждержавному театральному фестивалі восени 1991-го року, зафіксованих стенограмою обговорення, яка зберігається в архіві театру. Голова журі фестивалю, народний артист СРСР Є. Р. Симонов сказав: «Подивившись і прослухавши думу-оперу «Сліпий», відчуваєш такий катарсис, ніби побував у святому храмі. Своєю виставою ви облагородили сцену вахтангівців. Спасибі за насолоду, за прекрасний, чистий, душевний спектакль». І. Л. Вишневська, театральний критик: «Те, що ми сьогодні побачили, дійсно прекрасно і всіх потрясло. Мені чомусь вчувався Чорнобиль. Вистава дуже сучасна по своєму звучанню. Я щаслива, що очистилась, я радію. І давно ми з Шевченком не зустрічались, хоча всі ми знаємо, що він – класик, а виявляється – ось він, живий, перед нами. Прекрасно. Спасибі за зустріч». М. Ю. Швидкой, театральний критик, міністр культури Росії: «Сьогодні, в пору національних потрясінь, коли заново, дуже прискіпливо розглядається національний характер народу, поява цього спектаклю і його жива природа є дуже важливою і суттєвою подією. І те, що ви рідною мовою можете говорити про величезні і складні проблеми – це суттєво і дуже важливо. Ми побачили дійсно забутий тип театральної поведінки. Ви граєте думу, це українська міфологія. Тут усе значиме, це – мистецтво України. Спасибі вам велике. Дійсно, ми одержали ковток живої води». Л. Лебедина, театральний критик: «Під час вистави було відчуття непідробної чистоти, простоти і наївності. Мені здалося, що я повернулася у своє дитинство. Форма вистави вражаюче довершена. Ви мужньо вистояли проти стихійного потоку новітніх течій, і на сьогоднішній день ваша вистава унікальна. Все зрозуміло, тому що є легенда, є сюжет, є епічність. Це ваша унікальна сценічна мова. Для мене ось такий красивий спектакль як пісня давно-давно минулих днів». Всього виступило під час обговорення близько десяти членів журі цього фестивалю, які були одностайні відносно оцінки думи-опери «Сліпий» та її виконавців. Подібні оцінки вистава одержувала протягом майже двадцяти років свого сценічного життя.
Продовженням театральної шевченкіани на сцені Чернігівського академічного театру стала постановка у 2003-му році В. Грипичем мелодрами «Мати-наймичка» за власною інсценізацією повісті «Наймичка» Т. Г. Шевченка, і ось уже вісім років вона зачаровує глядача. Головні ролі у цій виставі виконують: від автора – заслужений артист України Валентин Судак, Лукія – артистки Тетяна Шумейко та Ірина Олійник, Марта – заслужена артистка України Антоніна Баглій, Яким – артист Петро Дехтяренко, Марко – артист Владислав Лещенко.
У 2007-му році на чернігівській сцені відбулася прем’єра театральної фантазії на теми творів Великого Кобзаря «Відьма», в основу якої була покладена однойменна поема Т. Г. Шевченка, а також були взяті деякі інші віршовані твори поета. Автор сценарію вистави і режисер-постановник – Сергій Кузик. Як драматична вистава, «Відьма» не мала сценічної історії на кону українського театру, тому можна вважати, що Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр імені Т. Г. Шевченка зробив спробу розпочати сценічне життя цього твору. У заголовній ролі Відьми виступила провідна артистка театру Олена Бондаренко. П’ять років живе вистава «Відьма» на чернігівській сцені, і, як і всі попередні, користується великим успіхом у прихильників пристрасного поетичного слова Великого Кобзаря Т. Г. Шевченка.
Окрім показу вистав «Мати-наймичка» та «Відьма»на чернігівській сцені, театр бере ними участь у різних театральних фестивалях, як от «Вересневі самоцвіти» в Кіровограді, «Слов’янські театральні зустрічі» – в Гомелі та Брянську.
Театральна шевченкіана продовжується. Цього року на сцені нашого театру режисером-постановником, заслуженим діячем мистецтв України Вірою Тимченко буде здійснена постановка драми «Назар Стодоля» Т. Г. Шевченка, де буде зайнятий весь творчий склад театру. Прем’єра відбудеться на початку нового, 87-го творчого сезону.
Ольга Зеленська, театрознавець.