ТЕАТРАЛЬНА ШЕВЧЕНКІАНА

Тарас Григорович Шевченко – великий український народний поет, прозаїк, художник, мислитель, основоположник нової української літератури, автор єдиного драматургічного твору «Назар Стодоля». Окремі твори або уривки з його творів стали народними піснями. Він оспівував дружбу і єдність слов’янських народів. Поезія Т. Г. Шевченка широко відбита в музичних творах українських композиторів. За мотивами творів Т. Г. Шевченка створюються драматургами і сценаристами вистави і фільми.

Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр носить ім’я Т. Г. Шевченка від першого дня свого заснування. Колектив театру в усі часи глибоко шанував традиції добра, гуманності, народності, любові до України, які закладені у творчості великого поета. Протягом усього творчого шляху театр періодично звертався до постановок вистав, пов’язаних з життям і творчістю Т. Г. Шевченка.

 

У репертуарі перших років роботи театру на його сцені йшла драма «Гайдамаки». Постановку вистави здійснив відомий на той час актор і режисер Леонід Предславич. У 1939 році була здійснена постановка п’єси Юрія Костюка «Тарас Шевченко» режисером Григорієм Воловиком. У ролі молодого Тараса Шевченка виступив артист Володимир Волгрик. Вистава була показана у м. Київ під час огляду кращих вистав, і пройшла там з великим успіхом, а виконавця заголовної ролі було нагороджено Шевченківською медаллю.

Кілька разів на сцені Чернігівського театру різними режисерами ставилася вистава «Назар Стодоля» за п’єсою Т. Г. Шевченка. Вперше вона була поставлена у 1940 році режисером Леонідом Романенком, а в 1951 році «Назара Стодолю» поставив режисер Микола Баль.

У 1970-му році до постановки драми «Назар Стодоля» звернувся режисер, художній керівник театру, заслужений артист України Віталій Рудницький. Головні ролі у цій виставі виконували: Назар – заслужений артист України Віктор Мірошниченко, Гнат – заслужений артист України Петро Мороз, Хома Кичатий – заслужений артист України Микола Розцвіталов, Галя – артистка Лідія Фоменко, Стеха – заслужена артистка України Емма Мороз. Вистава користувалася великим успіхом у глядача і довго не сходила зі сцени театру.

До творчості Т. Г. Шевченка у 1964-му році звертався, також, і режисер Павло Морозенко, головний режисер театру, який поставив драму М. Кропивницького «Невольник» за поемою «Сліпий». У 1973-му році заслужений артист України Віталій Рудницький здійснив постановку драми «Марина» М. Зарудного за мотивами творів Т. Г. Шевченка. Заголовну роль Марини виконувала народна артистка України Ганна Пащенко, роль Степана – заслужений артист України Василь Кропивницький.

 

Визначною подією у творчому житті театру стала постановка опери М.Аркаса «Катерина» за однойменною поемою Т. Г. Шевченка, прем’єра якої відбулася 10 березня 1961-го року. Вона була присвячена до 100-річчя від дня смерті великого поета. У головних партіях опери виступили: Катерина – заслужена артистка України Марія Бебешко, Іван – заслужений артист України Володимир Курілов, Андрій – Микола Уманець, Мати – Марія Мельник, Батько – Олександр Дудченко. Це була велика творча перемога  театру, справжня  мистецька подія не лише міста Чернігова, а й  всієї України.

До «Катерини» у 2000-му році за ініціативою художнього керівника театру, народного артиста України та СРСР Володимира Грипича колектив театру звернувся ще раз, поставивши уривок з опери у концертному виконанні до традиційного відзначення шевченківських днів. Це був спільний проект Чернігівського муніципального симфонічного оркестру під керуванням диригента, заслуженого діяча мистецтв України Анатолія Ткачука, солістів-вокалістів Чернігівського філармонійного центру фестивалів і концертних програм, а також артистів-вокалістів театру. Постановку опери здійснив колишній режисер театру, заслужений артист України Леонід Отрюх. На головні партії були запрошені відомі співаки – заслужені артисти України Лариса Роговець (Мати), Володимир Гришин (Іван) та Іван Круш (Батько). Їх дублювали артисти театру: Мати – заслужена артистка України Антоніна Баглій, Іван – Едуард Брагіда, Батько – Валентин Корінь. Заголовну партію Катерини виконували Ольга Турок та Світлана Дарнопих, а партію Андрія – Альберт Лукашов.

Довгий час у діючому репертуарі театру залишалася дума-опера «Сліпий» за поемою Т. Г. Шевченка «Невольник», постановку якої здійснив у 1989-му році  Володимир Грипич за власним лібрето. Музику до думи-опери написав відомий український композитор Олександр Злотник, диригент-постановник – Володимир Заславський. Головні партії у різні часи виконували: Ярина – артистки Світлана Дарнопих і Ольга Турок, Степан – заслужений артист України Сергій Гончар і артист Альберт Лукашов, Коваль – заслужений артист України Петро Мороз і артист Валентин Корінь. Ця вистава була відзнята на плівку і неодноразово демонструвалася на екрані українського телебачення, показувалась під час театральних фестивалів різних рівнів як в Україні, так і за її межами, користуючись незмінним успіхом у глядача і отримуючи схвальні відгуки у засобах масової інформації.

Яскравим прикладом цьому можуть бути відгуки відомих критиків і театральних діячів під час показу думи-опери «Сліпий» у Москві на Міждержавному театральному фестивалі восени 1991-го року, зафіксованих стенограмою обговорення, яка зберігається в архіві театру. Голова журі фестивалю, народний артист СРСР Є. Р. Симонов сказав: «Подивившись і прослухавши думу-оперу «Сліпий», відчуваєш такий катарсис, ніби побував у святому храмі. Своєю виставою ви облагородили сцену вахтангівців. Спасибі за насолоду, за прекрасний, чистий, душевний спектакль». І. Л. Вишневська, театральний критик: «Те, що ми сьогодні побачили, дійсно прекрасно і всіх потрясло. Мені чомусь вчувався Чорнобиль. Вистава дуже сучасна по своєму звучанню. Я щаслива, що очистилась, я радію. І давно ми з Шевченком не зустрічались, хоча всі ми знаємо, що він – класик, а виявляється – ось він, живий, перед нами. Прекрасно. Спасибі за зустріч». М. Ю. Швидкой, театральний критик, міністр культури Росії: «Сьогодні, в пору національних потрясінь, коли заново, дуже прискіпливо розглядається національний характер народу, поява цього спектаклю і його жива природа є дуже важливою і суттєвою подією. І те, що ви рідною мовою можете говорити про величезні і складні проблеми – це суттєво і дуже важливо. Ми побачили дійсно забутий тип театральної поведінки. Ви граєте думу, це українська міфологія. Тут усе значиме, це – мистецтво України. Спасибі вам велике. Дійсно, ми одержали ковток живої води». Л. Лебедина, театральний критик: «Під час вистави було відчуття непідробної чистоти, простоти і наївності. Мені здалося, що я повернулася у своє дитинство. Форма вистави вражаюче довершена. Ви мужньо вистояли проти стихійного потоку новітніх течій, і на сьогоднішній день ваша вистава унікальна. Все зрозуміло, тому що є легенда, є сюжет, є епічність. Це ваша унікальна сценічна мова. Для мене ось такий красивий спектакль як пісня давно-давно минулих днів». Всього виступило під час обговорення близько десяти членів журі цього фестивалю, які були одностайні відносно оцінки думи-опери «Сліпий» та її виконавців. Подібні оцінки вистава одержувала  протягом майже двадцяти років свого сценічного життя.

Продовженням театральної шевченкіани на сцені Чернігівського академічного театру стала постановка у 2003-му році В. Грипичем мелодрами «Мати-наймичка» за власною інсценізацією повісті «Наймичка» Т. Г. Шевченка, і ось уже вісім років вона зачаровує глядача. Головні ролі у цій виставі виконують: від автора – заслужений артист України Валентин Судак, Лукія – артистки Тетяна Шумейко та Ірина Олійник, Марта – заслужена артистка України Антоніна Баглій, Яким – артист Петро Дехтяренко, Марко – артист Владислав Лещенко.

У 2007-му році на чернігівській сцені  відбулася прем’єра  театральної фантазії на теми творів Великого Кобзаря «Відьма», в основу якої була покладена однойменна поема Т. Г. Шевченка, а також були взяті деякі інші віршовані твори поета. Автор сценарію вистави і режисер-постановник – Сергій Кузик. Як драматична вистава, «Відьма» не мала сценічної історії на кону українського театру, тому можна вважати, що Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр імені Т. Г. Шевченка зробив спробу розпочати сценічне життя цього твору. У заголовній ролі Відьми виступила провідна артистка театру Олена Бондаренко. П’ять років живе вистава «Відьма» на чернігівській сцені, і, як і всі попередні, користується великим успіхом у прихильників пристрасного поетичного слова Великого Кобзаря Т. Г. Шевченка.

Окрім показу вистав «Мати-наймичка» та «Відьма»на чернігівській сцені, театр бере ними участь у різних театральних фестивалях, як от «Вересневі самоцвіти» в Кіровограді, «Слов’янські театральні зустрічі» – в Гомелі та Брянську.

Театральна шевченкіана продовжується. Цього року на сцені нашого театру режисером-постановником, заслуженим діячем мистецтв України Вірою Тимченко буде здійснена постановка драми «Назар Стодоля» Т. Г. Шевченка, де буде зайнятий весь творчий склад театру. Прем’єра відбудеться на початку нового, 87-го творчого сезону.

Ольга Зеленська, театрознавець.

Поділитися...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Коментарі

Коментарів немає...

Хочете залишити коментар? Авторизуйтесь!
Придбати квиток

Авторизація