Майже десять років тому, 2 листопада 2004 року у Чернігівському обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені Т. Г. Шевченка відбулася прем’єра вистави «У неділю рано зілля копала» за однойменною повістю О. Кобилянської, якою театр розпочинав свій новий, 79-й театральний сезон.
Кілька років ця вистава не сходила зі сцени театру, радуючи глядачів своїм неповторним мистецтвом, та з часом через об’єктивні обставини змушена була припинити своє сценічне життя. Але зараз ця вистава, як одна з кращих класичних мистецьких творів, народжується вдруге і, будемо сподіватися, ще довго буде продовжуватись її успішне життя на нашій сцені. Прем’єра поновленої вистави відбудеться у п’ятницю, 20 червня.
Повість О. Кобилянської «У неділю рано зілля копала» була написана у 1908 році. Свого часу критика так писала про цей твір: «Талант письменниці піднісся в ньому до найвищої кульмінаційної точки. Щодо жанру, композиції, характеру образів, мови, цей твір не має прецедентів в українській літературі. По силі експресії його можна порівняти хіба що з «Гайдамаками» та «Катериною» Т. Г. Шевченка» Відзначалося, що цей надзвичайно поетичний твір мав неабиякий вплив на появу згодом таких шедеврів літератури, як «Лісова пісня» Лесі Українки та «Тіні забутих предків» М. Коцюбинського.
Основою сюжету цього твору стала відома українська пісня «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці». І, мабуть, саме тому в повісті знайшла своє відображення легенда про Марусю Чурай – авторку цієї пісні.
О. Кобилянська мріяла про сценічне втілення свого твору. На її прохання Леся Українка погодилася інсценізувати повість і склала план п’єси, але написати її вже не встигла. Спроби ж написати п’єсу за однойменною повістю іншими авторами закінчувалися невдачами. І тільки відомий український актор і режисер, народний артист СРСР В. Василько у 1950 році створив справді мистецьку п’єсу, яка стала активом у репертуарах театрів.
Наша вистава – це інтерпретація тисячолітньої легенди, яка «передається від цигана циганові і яка не забулася до наших днів». Такими словами розпочинається і повість, і театральне дійство. Легенда, яка, чого б дуже нам хотілося, дала б життєвий урок, примусила б замислитися, проникнувши в душі і серця глядачів.
Режисер-постановник вистави «У неділю рано зілля копала», визначеної за жанром як легенда, – заслужений діяч мистецтв України Віра Тимченко. Вона ж займалася і її поновленням. Доречним буде пригадати слова, сказані Вірою Андріївною десять років тому про усіх постановників «Зілля»: «На мій погляд художнику Олександру Симоненку вдалося знайти стенографічне втілення головної думки вистави. Він зумів показати зіткнення двох світів – циганського і українського, у яких саме і відбуваються події п’єси. Багато зусиль доклав головний диригент театру Анатолій Ткачук, який зробив прекрасне аранжування музики композитора Ігоря Шамо, написаної спеціально до «Зілля». Своєрідним дебютом можна назвати і роботу хормейстера, заслуженого працівника культури України Миколи Борща, який з повною віддачею працював над звучанням хорів у виставі. Яскраві, колоритні танці у постановці балетмейстера театру Ольги Шпаковської, пластичне вирішення масових сцен – це також безумовна її удача».
Головні ролі у виставі будуть виконувати артисти: Андронаті – Петро Дехтяренко, Раду – Едуард Брагіда, Мавра – Любов Колесникова, Молода Мавра – Наталія Гнатенко, Стара циганка – Ольга Козунова, Тетянка – Ксенія Макієвська, Іваниха Дубиха, мати Тетянки – заслужена артистка України Антоніна Баглій, Гриць – Володимир Соловйов, Настка – Вікторія Пеняєва, Батьки Гриця – Валентин Корінь та Олена Бондаренко. У виставі зайнятий весь творчий склад театру.
Ласкаво просимо на поновлену виставу «У неділю рано зілля копала»!
Бажаємо приємних вражень і естетичної насолоди!
Ольга Зеленська,
керівник літературно-драматургічної
частини театру, театрознавець