У полоні циганських чар

Вітаємо усіх служителів Мельпомени та шанувальників сценічного мистецтва з відкриттям нового театрального сезону в Чернігівському обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені Т.Г.Шевченка, який розпочато прем’єрою музичної драми «Циганка Аза» за п’єсою М.Старицького у постановці режисера-постановника, заслуженого діяча мистецтв України Віри Тимченко.

У вівторок ввечері головну театральну сцену Чернігівщини заполонила магія циганських танців і пісень. Тут буяли ніжне кохання і жагуча пристрасть, змагалися високі духовні пориви до вільного життя, з одного боку, і важкий тягар суспільних упереджень і пересудів, з іншого.

Заповнена вщент глядацька зала беззастережно потрапила у полон яскравих образів п’єси М.Старицького «Циганка Аза», створених натхненою грою акторів Чернігівського театру. Співчуття і жаль викликають проникливі і безпорадні у важких життєвих випробуваннях постаті сивочолого Лопуха (артист Олександр Куковєров) та його дочки Галі (артистка Вікторія Велика). Не залишає байдужим глядача вир суперечливих почуттів, що поглинає одного з головних героїв п’єси цигана Василя, образ якого втілив на сцені актор Петро Великий. Захоплює потужна енергетика матері-берегині циганського табору Гордилі, роль якої майстерно і переконливо зіграла заслужена артистка України Антоніна Баглій. Незабутнє враження справляє яскравий і емоційний образ молодої циганської дівчини Ази, у створення якого самовіддано поринає артистка драми Світлана Сурай. Це, безперечно, успіх дебютантки, щойно посвяченої в актриси на чернігівській сцені, з чим радо привітали колегу творчий склад і керівництво театру. Приємне враження залишилося від пластичного і вокального сценічного втілення ролі запальної циганки Фесі (артистка Ірина Юсухно). Похмурою силою, що стримує приховану циганську вдачу, віє від постаті циганського барона Апраша (артист Едуард Брагіда). Запам’ятаються глядачеві і характерні портрети сільського війта Глектюка (артист Петро Дехтяренко) та авантюрної місцевої свахи Гарбузихи (артистка Наталія Гнатенко). З особливою теплотою зустрічали глядачі кожний вихід на сцену актора Сергія Носенка, який талановито відтворив як гумористичний портрет Мошки, так і зворушливий образ бідного на статки, але багатого на душевне співчуття сільського злидаря Опанасика.

Колоритною окрасою масштабного сценічного дійства, яке динамічно розгорталося упродовж двох дій вистави, стали масові сцени, що відтворювали і традиційні українські обряди, і характерні особливості кочового життя циганського табору. Важко уявити, якої титанічної праці режисера-постановника, заслуженого діяча мистецтв України Віри Тимченко потребувала ота легкість і невимушеність одночасного знаходження на сцені сили-силенної людей, які танцюють і співають, постійно переміщуються, не заважаючи при цьому один одному і створюючи єдину живописну панораму, яка справляє на глядача незабутнє враження. У виставі задіяний весь творчий склад театру, навіть діти акторів, і глядачі отримали можливість насолоджуватися як майстерною грою корифеїв чернігівської сцени, так і творчими пошуками і здобутками молодого покоління театральної трупи.

Відповідний настрій глядачів створює насичене музичне забарвлення, якого надає спектаклю звучання оркестру під орудою диригента Олексія Рощака, оригінальне художнє оформлення сцени заслуженим працівником культури України Олександром Симоненком та майстром з освітлення В’ячеславом Василенком. На окрему увагу заслуговує робота художника по костюмах Ганни Тищенко, завдяки фантазійним пошукам якої сцену заполоняє феєрія кольорів і контрастного розмаїття в одязі героїв твору. Яскравими акцентами, що посилюють передачу глядачеві замисла режисера-постановника, завдячує вистава творчому підходу балетмейстера Ольги Шпаковської хормейстера, заслуженого працівника культури України Миколи Борща, концертмейстера Тетяни Ковинцевої.

Отже, музична драма «Циганка Аза» на чернігівській сцені – це яскраве захоплююче театральне дійство, де панують кохання і пристрасть, ніжність і зрада, де зустрілися два світи – український і ромський, де у барвистому вінку переплітаються народна музика і запальний танок, створюючи неповторне зачароване дійство.

Тож, побажаємо цьому навічно привабливому класичному твору Михайла Старицького, 175-річчя якого вшановуємо цьогоріч, успішного і довгого життя на сцені Чернігівського театру, а глядачам отримання справжньої насолоди від натхненної талановитої гри наших акторів.

Раїса Міненко

Поділитися...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Коментарі

Коментарів немає...

Хочете залишити коментар? Авторизуйтесь!
Придбати квиток

Авторизація